Czy mięso białe jest zdrowsze od czerwonego?
- Szczegóły
Lekarze i dietetycy od lat przekonują, że warto ograniczyć jedzenie mięsa czerwonego na rzecz białego ze względów zdrowotnych. Jakie jest tego uzasadnienie? Czym różnią się od siebie te rodzaje mięs i dlaczego drobiowe, a więc białe, jest korzystniejsze? Kilka wskazówek w dalszej części naszego wpisu.
Czym jest mięso białe, a czym czerwone?
W przypadku mięsa kolor, chociaż istotny dla szybkiego rozróżnienia wyrobów, tak naprawdę nie jest w tym przypadku najważniejszy. Istotne jest przede wszystkim pochodzenie oraz zawartość tłuszczu w mięsie. Do mięs białych zaliczamy: mięso z kurczaka, indyka, królika. Cechuje się mniejszą zawartością tłuszczu. Mięso czerwone pochodzi od dużych zwierząt rzeźnych, ale także łownych. Do tej kategorii zaliczamy wieprzowinę, wołowinę, cielęcinę, jagnięcinę, baraninę, koninę, kozinę, dziczyznę, a także mięso kaczek. W tym mięsie znajduje się znacznie więcej tłuszczu, a także cholesterolu. Jednocześnie mięso wołowe czy cielęce to bogate źródło żelaza, a także witamin z grupy B.
Warto częściej sięgać po mięso białe, a ograniczać spożycie czerwonego
Z mięsa czerwonego nie trzeba całkowicie rezygnować, ale zdecydowanie warto go nieco ograniczyć. Badania potwierdziły, że zbyt duża ilość czerwonego mięsa, zwłaszcza przetworzonego, może zwiększać ryzyko wielu poważnych schorzeń, jak m.in. miażdżyca, rak jelita, żołądka, trzustki, udaru czy endometriozy. Ostatnie doniesienia alarmują wręcz, że nawet niewielkie ilości czerwonego mięsa mogą przyczyniać się do problemów sercowo-naczyniowych.
Dla miłośników mięsa drób jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. To dobre źródło białka, przy jednoczesnej ograniczonej ilości tłuszczu. Białe mięso jest także lekkostrawne i znacznie mniej kaloryczne. Zdecydowanie lepiej nadaje się do przygotowywania codziennych posiłków.